Voisitko sinä olla tukihenkilö lapselle?

Etsimme nyt luotettavia aikuisia, jotka haluavat antaa aikaansa ja kulkea kappaleen matkaa lapsen rinnalla. Voisitko se olla sinä? Askola, Loviisa, Porvoo ja Sipoo järjestävät yhdessä maksuttoman tukihenkilökoulutuksen huhtikuussa 2022.

Tukihenkilö on vapaaehtoinen ja turvallinen aikuinen lapsen elämässä. Tukihenkilöt kulkevat ja vahvistavat lapsen hyvinvointia sekä tuovat iloa arkeen. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että vapaaehtoisena sinä osallistuisit lapsen arkeen, olisit läsnä kuunnellen ja keskustellen. Tapaamisia lapsen kanssa on yleensä kerran viikossa tai joka toinen viikko. Tukihenkilön kanssa lapsi voi esim. kokeilla uusia harrastuksia, käydä retkillä tai käydä kahvilassa.

Tukihenkilöitä kaivataan tukemaan erilaisissa elämäntilanteissa eläviä lapsia. Tuettavan lapsen tai perheen tuen tarpeen taustalla voi olla monenlaisia syitä. Joskus isovanhemmat tai muu sosiaalinen verkosto asuu liian kaukana tai ei ole muutoin läsnä. Vanhemmalla voi olla haasteita jaksamisessa tai perheen elämäntilanne. Lapsi voi olla vailla harrastusta tai ystäviä tai sosiaaliset tilanteet voivat tuntua vaikeilta.

Kiinnostuitko? Ilmoittaudu mukaan koulutukseen tai kysy lisää! Huomioithan että kaikilta toimintaan ryhtyviltä pyydetään lupa rikostaustan selvittämiseen.

Tukihenkilökoulutus 2022

Maksuton koulutus järjestetään Teamsin kautta.

25.4.2022  klo 17-20

27.4.2022  klo 17-20

 

Lisätietoja koulutuksesta ja toiminnasta sekä ilmoittautumiset:

puh 0403532435

puh 0440555923

puh 0407109115

puh 0469221843