Pysy pystyssä kampanja 16.-29.1.2023

Pysy pystyssä kampanja 16.-29.1.2023

Vuosittain vietettävän Pysy pystyssä -kampanjan tarkoitus on muistuttaa, miten liukastumisia voi vähentää omilla toimilla ja valinnoilla. Etenkin liukkailla ja talvisilla keleillä liikkuessa on tärkeää varata matkantekoon riittävästi aikaa, keskittyä liikkumiseen ja huolehtia vireystilasta.

Suomalaisista 35 % kertoi liukastuneensa vähintään kerran talven 2020—2021 aikana (LVM 2022). Kaikenikäiset liukastuvat, mutta iäkkäillä liukastumisesta aiheutuva vammat ovat usein vakavampia. Työikäisille sattuu runsaasti liukastumistapaturmia, niiden vaikutukset näkyvät vuosittain sairauspoissaoloina ja merkittävinä kustannuksina. Oma piha ja työpaikan parkkipaikka ovat liukastumisen riskipaikkoja.

Liukastumisia voi ennaltaehkäistä valitsemalla jalkineet kelin mukaan ja käyttämällä tarvittaessa kenkiin kiinnitettäviä liukuesteitä tai nastakenkiä.

Lisätietoa ja aiheeseen liittyviä artikkeleita:

Kotitapaturma pysy pystyssä

Punainen risti