MEITIN KYLILLÄ TAPAHTUU

Päivitetty 4.10.2021

 • Leikkipuistojen korjaukset ja uudet kalusteet tulevat lokakuun aikana (Kolisevantie, Riihipellontie, Särkijärven koulu ja Vahijärven Ns)
 • Rokotuspiste siirtyy Askolan koululta Kirkonkylän vanhalle koululle 4.10.2021 alkaen
 • Askolan terveyskeskuksen laboratorio avoinna 5.10.2021 alkaen. Laboratorionäytteitä otetaan tiistaisin ja torstaisin klo 7.30–10.30. Näytteenottopiste palvelee vain ajanvarauksella. Ajanvaraus https://www.hus.fi/hoidot-ja-tutkimukset/laboratorion-ajanvaraus-ja-neuvonta
 • Nuorten liikkuva kohtaamispaikka Wauto liikkuu Askolassa syys-marraskuussa. Wauto auton aikataulut löytyvät nuorisotoimen sometileitä.
 • Ikäihmisten avoimet ovet Askola-Areenalla keskiviikkoisin klo 9.30-11.30
 • Kyläkyyti liikennöi Porvoon keskusta-alueen, Porvoon sairaalan alueen, Kokonniemen liikuntahallien ja pohjoisten ja läntisten kylien sekä Askolan välillä maanantaista perjantaihin kello 17.00–20.45 ja lauantaisin kello 9–15. Kyläkyyti ajaa Saksalan, Suomenkylän, Haksin, Virtaalan, Tuorilan, Kerkkoon, Veckjärven, Sannaisten, Jakarin, Ilolan, Sikilän, Vanhamoision, Kaarenkylän, Vahijärven, Askolan kirkonkylän, Vakkolan, Särkijärven, Hinthaaran ja Monninkylän suuntaan.  Kyläkyyti liikennöi 28. toukokuuta 2022 saakka. Lisätietoja kunnan kotisivuilta.
 • Asiointi- ja palvelukuljetus aloittaa tällä viikolla toimintansa keskiviikkoisin ja perjantaisin klo 8.00 – 15.45 välillä. Kyytitilaukset tulee tehdä kyytiä edeltävänä päivänä klo 17 mennessä numerosta 0400 486 515. Lisätietoa löytyy kunnan kotisivuilta
 • Valtuuston kokous Askolan koululla 11.10. klo 17

——————————————————————————————————————————————————————–

 • Abborsjölle tilattu uusi laituri, tulee lähiaikoina käyttöön
 • Särkijärven kentälle tilattu jalkapallomaalit, tulevat lähiaikoina kentälle
 • maauimalan remppa jatkuu ja aukeaa aikataulun mukaisesti 1.7. (huomioiden koronatilanne)
 • kunnan kuntosalit ovat auenneet, henkilörajoitus 6 hlö/ kerrallaan
 • koronatilanteen vuoksi puistojumpat peruttu 22.6. saakka
 • leikkipuistojen kuntokartoitus alkaa ensi viikolla, uusien kalusteiden hankinta ja korjaukset suoritetaan kesän aikana (kaikkia ei voida uusia tänä vuonna, kalusteiden uusintaa tehdään myös tulevina vuosina)
 • vaalipäivä sunnuntaina, 27 uutta valtuutettua valitaan seuraavaksi valtuustokaudeksi
 • Monninkylässä kuvataan Kiljuset! -lastenelokuvaa 16.-17.6.2021.
 • valtuuston kokous torstaina Askolan koululla