KOHTA PÄÄSEE KIRJASTOON MYÖS ASKOLASSA

Askolan kirjastot avataan varsinaisesti 1. kesäkuuta mutta jo 13.5. voit käydä kirjastossa hakemassa ennalta varaamasi kirjat.

13.5. – 29.5. Askolan pääkirjasto on auki arkipäivisin klo 12 – 15.

Voit asioida kirjastossa

  • jos olet varannut kirjat ennalta
  • jos noudat ennalta varaamasi kirjat
  • jos olet terve
  • huolehdit käsihygieniasta
  • noudatat turvaväliä

Kirjoja voit varata

Askolan pääkirjasto on auki rajatulla alueella ja käynti tapahtuu vain yläoven kautta. Päästämme sisään yhden asiakkaan kerralla ja noudatamme hygienia- ja turvallisuusmääräyksiä. Kulku on ainoastaan lainaus/palautustiskille sekä itsepalveluautomaatille.

Lehtilukusali, asiakaskoneet ja kirjaston muut tilat ovat kiinni.

Minimoimme kohtaamiset ja pidämme turvavälin.

Ennen koronapoikkeustilaa varatut kirjat voi myös noutaa 13.5. alkaen.

Voit hakea varaamasi aineiston, kun olet saanut saapumisilmoituksen tekstiviestillä tai sähköpostilla. Puhelimitse tai sähköpostitse varattu aineisto on noudettavissa kirjastosta kahden päivän päästä.

Koulukirjastoihin ja Monninkylän kirjaston palautuslaatikkoon voi palauttaa lainassa ollutta aineistoa mutta uloslainausta ei ole. Jos Monninkylän palautuslaatikko on täynnä, pyydämme että odotatte palautusten kanssa 1.6. asti, jolloin myös Monninkylän kirjasto avataan varsinaisesti. Lainojen palautusaikoja on pidennetty 8.6. asti, joten kiirettä ei ole.

TERVETULOA TAKAISIN KIRJASTON ASIAKKAIKSI!

Olemme kaivanneet teitä poikkeustilan aikana!