Kirjaston poikkeavat aukioloajat toukokuussa

Askolan kirjasto kuten kaikki Helle-kirjastot (myös omatoimikirjastot) ja niiden yhteinen verkkokirjasto Helle-Finna ovat suljettuna 16. – 17.5.2023 kirjastojärjestelmän muutostöiden takia. Aineistoja ei voi lainata, uusia eikä varata.  Kaikki verkkokirjaston toiminnot ja siihen yhteydessä olevat sähköiset palvelut ovat myös pois käytöstä. Katko alkaa jo maanantaina 15.5. klo 22.

Näin ollen myös Monninkylän kirjasto ja Askolan koulun kirjasto on kiinni ti 16.5.

Koululuokat ja varhaiskasvatuksen ryhmät eivät siis voi käyttää kirjaston palveluja pääkirjastossa ja Monninkylässä tiistaina ja keskiviikkona.

Perjantaina 26.5.2023 Askolan kirjasto ja muut Helle-kirjastot ovat suljettuina henkilökunnan koulutuspäivän takia. Verkkokirjasto toimii silloin.