Askolan nuorien tekemä elokuva voitti Kaikki kuvaa kilpailun yleisöpalkinnon

Meidän upeat nuoret alakoululaiset osallistuivat Suomen suurimpaan elokuvakilpailuun ”Kaikki kuvaa”, joka käytiin kevään aikana. Nuoret tekivät elokuvan vapaa—ajallaan yhdessä nuorisotoimen ohjaajien, eli minun ja Roosa Salmisen kanssa. Videota tehtiin 5 x 2,5 h kertoina. Nuoret itse käsikirjoittivat, kuvasivat, näyttelivät ja leikkasivat elokuvan. Nuoriso-ohjaajien merkitys oli lähinnä henkinen ja toki autettiin, jos nuoret tekijät tarvitsivat jotain apua projektissa. Kaikki projektissa mukana olleet olivat 11-12-vuotiaita Askolalaisia.

Koko projekti huipentui Kaikki kuvaa juhlagaalaan lauantaina, johon Askolan nuoret tekijät kutsuttiin. Täytyy sanoa, että ei meinannut pystyä pidättelemään kyyneleitä, kun katsoi nuorten iloa. Elokuva palkittiin yleisön suosikki sarjassa Helsingin Kino Reginassa Kaikki kuvaa juhlagaalassa, jossa voitto oli suorastaan ylivoimainen. Tämä kertoo myös pienen kunnan hyvistä puolista, eli tilanteen tullen pidämme yhtä ja tuemme toisiamme. Videoita oli äänestyksessä mukana 202 kpl.

katso gaalan tunnelmia täältä:

https://www.facebook.com/100042089762328/videos/5081710955256087/

Katso Älä sammuta valoo elokuva täältä:

https://youtu.be/XX0NUv9Z4HA