Askolan koulun tiedote lukuvuoden 2018-2019 alkaessa

Askolan koulun lukuvuosi 2018-2019 alkaa torstaina 9.8.2018, yläkoulu klo 8.20 ja alakoulu klo 8.55. Lukuvuosi tuo mukanaan paljon muutoksia. Kirkonkylän koulu on muuttanut Askolan koulun uuteen F-siipeen. Askolan koulussa on siis kaksi koulua alakoulu ja yläkoulu. Kouluissa on lukuvuoden alkaessa 174 alakoululaista ja 270 yläkoululaista. Kouluissa työskentelee yhteensä n. 60 aikuista, opettajia, ohjaajia, oppilashuollon henkilökuntaa, sihteerit, kouluisäntä sekä keittiön ja siivouksen henkilökunta. Lisäksi koulurakennuksessa on kunnan nuoriso- ja vapaa-aikatoimi ja Etevan toimintakeskus.

Koulun piha-alueiden, liikennejärjestelyiden ja pysäköinnin osalta on Wilmassa erillinen tiedote. Wilmasta löytyvät myös muut alkavaa lukuvuotta koskevat tiedotteet, suunnitelmat ja viestit.